25. 7. 2024
REKLAMA

Inspekce letos uzavřela přes sto třicet provozoven, aktuálně dalších osm

inspekce hygiena
I v letních měsících Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje v intenzívní kontrole stravovacích zařízení a potravinářských provozů.Z důvodu závažného porušení hygienických předpisů v letošním roce SZPI byla nucena uzavřít už 131 provozoven.Kromě hygieny se v provozovnách společného stravování inspekce zaměřuje i na falšování pokrmů, podrobnosti viz tisková zpráva SZPI z 2. 7. 2015.
Přehled aktuálně uzavřených provozoven zde:
Hospůdka Kocábka (kontrolovaná osoba: Michaela Beranová), Nýřanská 28, 323 01, Plzeň. Při kontrole byli inspektoři SZPI nuceni na místěn uložit zákaz užívání prostor kuchyně pro mnohačetná porušení hygienických předpisů, mj. výrazně zanedbaný úklid, znečištění kuchyňské náčiní, nečistoty na zařízeních, regálech, stěnách i podlaze.
Restaurace Na Růžku (kontrolovaná osoba: Skathi s.r.o.), Řídícího učitele Havla 62, 46343 Český Dub. Inspekce uzavřela prostor sklepa pro skladování potravin, sudy s pivem byly skladovány ve sklepních prostorách provozovny s nevyhovujícími podmínkami, jednalo se o nečistoty na stropech, stěnách a podlaze, bláto a zvýšenou vlhkost.
CLUB 333 (kontrolovaná osoba: V. I. V. DC s.r.o.), Na Pěšině 333, 40505 Děčín. SZPI na místě uložila zákaz užívání prostor pro rozpékání pokrmů – pizzy a bagety – ze zmražených polotovarů. Kuchyňská zařízení byla znečištěná od zaschlých zbytků potravin, v místnosti se ulupovala omítka a dispozice místnosti byla celkově nevhodná pro přípravu pokrmů, nebylo možné zabránit kontaminaci potravni z vnějšího prostředí.¨
Restaurant Estrella (kontrolovaná osoba: Jan Lobreis), Opatovická 159/17, 11000 Praha. SZPI při kontrole uzavřela skald provozovny. V prostoře se nacházela plíseň, stropy, stěny a podlaha byly znečištěné a provozovatel nezabezpečil prostor před pronikáním škůdců a nebylo tak možné zajistit potraviny před kontaminací. Správné hygienické praxi neodpovídalo ani uskladnění některých druhů potravin.
Restaurace ASIA-IMBIS (kontrolovaná osoba: Chinh Phan Van) Horní Folmava, 345 32 Česká Kubice. Inspekce při kontrole na místě uzavřela kuchyni a sklad potravin. Inspektoři v uvedených prostorách zjistili výskyt myšího trusu a absenci adekvátního zabezpečení provozovny proti pronikání škůdců. Výrazně znečištěné bylo i kuchyňské vybavení, regály, stěny, stropy a podlaha. K dalším prohřeškům patřilo i skladování nepotravinářských předmětů, od kterých hrozilo riziko kontaminace.
Potraviny – Javor (kontrolovaná osoba: Ha nguyen Thi Bich), Tuřanka 1220/2, 627 00 Brno – Slatina. Inspekce uzavřela celou provozovnu v návaznosti na zjištění, že KEG sudy s vínem jsou skladovány v předsíňce WC i v samotném prostoru WC, že na celé provozovně není zajištěn přístup k teplé vodě a provozovatel nezajistil průběžné odstranění odpadu.
CHIP Bistro (kontrolovaná osoba: Quoc Chinh Luong), Smetanova 57, 57201 Polička. Uzavření provozovny ze strany inspektorů SZPI následovalo po zjištění výskytu myšího trusu a plísní v provozovně i na chladících zařízeních a zanedbaného úklidu včetně nečistot na stropě, stěnách a podlahách.
Čínská restaurace Xin Tian Hao Jiu Jia (kontrolovaná osoba: Zhong Hua Xiao Dang Jia s.r.o.), Evropská 689/148, Praha. Inspektoři na místě uzavřeli provozovnu pro špatné hygienické podmínky na toaletách, výskyt plísní, všeobecně zanedbaný úklid, mj. hromadění odpadu, nečistoty na zařízeních, regálech, podlahách i stěnách.
Při zjištění nepřijatelných hygienických podmínek v potravinářském provozu inspekce na místě uloží zákaz užívání prostor. Zároveň provozovateli prostřednictvím uloženého opatření nařídí, aby zjištěná pochybení napravil. Pokud provozovatel opatření splní, SZPI při opakované kontrole zákaz užívání prostor uvolní. V případě závažných porušení předpisů v oblasti hygieny inspekce s kontrolovanou osobou zahajuje správní řízení o uložení sankce. Přehled provozoven, kde byl uložen zákaz užívání prostor, inspekce průběžně zpřístupňuje spotřebitelům prostřednictvím nové sekce Provozovny na portáluPotraviny na pranýři. Kromě podrobných informací o kontrolních zjištěních je zde k dispozici i fotodokumentace.
zdroj/foto: SZPI