20. 5. 2024
REKLAMA

Pesticidy a včely: EFSA přehodnotil důkazy o úmrtnosti

Nová vědecká zpráva EFSA

Pesticidy a včely

V rámci probíhajícího přezkumu vodítek pro hodnocení rizik pesticidů pro včely EFSA dokončil komplexní analýzu dostupných vědeckých důkazů o úmrtnosti včel.

Zveřejněná zpráva je založena na nejrozsáhlejším sběru důkazů o úmrtnosti včel, který kdy byl proveden. Pokrývá tři skupiny – medonosné včely, čmeláky a včely samotářky.

Stanovení spolehlivých hodnot úmrtnosti včel je zásadní součástí přezkumu vodítek.

Cílem zprávy je posílit existující znalosti přijetím systematičtějšího přístupu než dříve a rozšířit rozsah analýzy i mimo včely létavky.

Hlavním zdrojem informací byly systematické literární rešerše a průzkumy mezi chovateli včel v různých zemích EU. Na základě konzultací a workshopů, kterých se zúčastnili manažeři rizika členských států a Evropské komise, navrhla pracovní skupina EFSA čtyři možné přístupy k definování specifických ochranných cílů (specific protection goals – SPG), které budou použity při přezkumu vodítek.

Manažeři rizika nyní budou rozhodovat, který z přístupů by EFSA měl použít, resp. co je třeba chránit a v jakém rozsahu. Zveřejněná zpráva popisuje výhody a nevýhody každého z přístupů.  

Zdroj: EFSA

Buďte první, kdo přidá komentář...

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*