19. 4. 2024
REKLAMA

Pesticidy v jablkách z Polska

jablka z polska

V rámci kontrol přítomnosti cizorodých látek v čerstvém ovoci Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na tuzemském trhu jablka kontaminovaná nepovoleným množstvím pesticidu chlorpyrifos. Inspektoři vzorek závadné šarže odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. Jedná se o jablka odrůdy Golden Delicious a předmětnou šarži do ČR odeslala společnost APPLEX SP Z.O.O., Sadkowice, Polsko.

Rozbor laboratoře SZPI ve vzorku jablek prokázal přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,084 mikrogramu na kilogram (mg/kg), což více než osminásobně překračuje zákonem stanovený limit 0,01 mg/kg. S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Pesticidi a naše zdraví

Pesticidy jsou látky a přípravky, které ovlivňují základní procesy v živých organismech. Jsou to sloučeniny chemických látek syntetického nebo přírodního původu, určených k potlačování růstu a hubení škůdců, nežádoucích rostlinných kultur a živočichů, přenašečů chorob a na hubení hmyzu obtěžujícího člověka a zvířata.

Pesticidy se vyskytují nejen v půdě, v místě přímého použití, ale v celé biosféře – v ovzduší, srážkové vodě, rostlinách, potravinách, živočiších a jinde… pokračování článku ZDE

zdroj: <http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1432128&docType=ART&nid=12462>

Buďte první, kdo přidá komentář...

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*