Metabolicky jsou schopni mléčné produkty zpracovat zejména lidé s krevní skupinou B a AB.
Alergie na mléko?
Přesněji alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se řadí mezi nejrozšířenější potravinové alergie. Postiženo je asi 2 – 5% kojenců. U devíti z deseti pacientů tato alergie vymizí do tří let.
Kravské mléko obsahuje 4 typy mléčné bílkoviny, které působí jako alergeny:
- kasein, který způsobuje alergickou reakci u 75-85% kojenců
- beta-laktoglobulin, který způsobuje alergickou reakci u 10-12% kojenců, je však nejsilnějším alergenem mléka, je odolný vůči tepelné úpravě a hydrolýze a přechází i do mateřského mléka
- alfa-laktalbumin, který způsobuje alergickou reakci u 2-5% kojenců, avšak pozitivně specifické IgE protilátky má více než 60% pacientů alergických na mléko a téměř 50% pacientů s atopickým ekzémem
- bovinní sérový albumin a bovinní laktoferin jsou méně významné alergeny
Příznaky alergie:
- trávicí potíže (průjem, koliky, zvracení)
- kožní projevy (atopický ekzém, kopřivka)
- respirační potíže (alergická rýma, astma)
- v některých případech i neprospívání a chudokrevnost.
Intolerance laktózy
Jedinci, kteří jsou postiženi laktózovou intolerancí, mají nedostatek enzymu laktázy. Z tohoto důvodu nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr – laktózu. Činností střevních bakterií nestrávená laktóza kvasí a dochází k nadměrné produkci plynů.
Příznaky intolerance laktózy:
- pouze trávicí obtíže – bolesti břicha, nadýmání, průjmy
- BEZ kožních a respiračních projevů
Nejlepší prevencí před možnou alergií na kravské mléko je kojení. Matky by měly nejméně 9 měsíců od narození děťátku podávat stravu, která je vhodná pro jeho ještě nedostatečně vyvinutý trávicí a imunitní systém. Jako vhodné náhrady kravského mléka jsou sójové a obilné mléka (špaldové, mandlové, ořechové).
Leave a Reply