20. 5. 2024
REKLAMA

Dezinfekce octem, kdy a proč jej (ne)použít

V poslední době je stále populárnější použití octu k čištění a dezinfekci v potravinářském průmyslu, a to hlavně v v zařízeních společného stravování. Z druhého břehu ze stran kontrolních orgánu je však reakce negativní.

Kyselina octová (lat. acidum aceticum), ethanová kyselina, je druhá nejjednodušší jednosytná organická (karboxylová) kyselina. Je to za normálních podmínek bezbarvá kapalina ostrého zápachu, dokonale mísitelná s vodou, s ethanolem i dimethyletherem. Její vodný roztok o koncentraci od 8 % se nazývá ocet.

Ocet je jemným druhem dezinfekce. Odmašťuje, odstraňuje zápach, čistí sklo, zbavuje usazenin vápníku, skvrn. Na čištění se doporučuje používat jenom ředění v poměru 1:8 v závislosti od čištěného materiálu.

Z mikrobiologického hlediska

Starověcí Římané používali ocet hlavně k dezinfekci pitné vody. Ale ve středověku byl tento přírodní dezinfekční prostředek použit k prevenci šíření několika nemocí, včetně dýmového moru. Byl používán na dezinfekci zranění během první světové války. Skutečnost, že ocet má antimikrobiální vlastnosti byla známá již od starověku. Studie také poukázaly na to, že je bezpečný a také patří mezi nejúčinnější přírodní a dezinfekční prostředky. Na rozdíl od mnoha komerčních dezinfekčních prostředků je ekologicky nezávadný a netoxický, a proto bezpečný pro čištění předmětů pro domácnost. Kvůli své kyselosti může ocet zabít bakterie a mikroorganismy. To se stává efektivnější, když se kombinuje se solí nebo peroxidem vodíku. Při použití spolu s peroxidem vodíku nebo solí může zabít plísně a inhibovat růst bakterií E. coli. Také např. Salmonely nejsou v žádných kyselých poživatinách, to znamená, že je nenalezneme v potravinách s přídavkem octa, například v majonéze vyrobené ze žloutků. Vejce, přesněji žloutky jsou zase poměrně častým zdrojem výskytu salmonel.

Proč ale nepoužívat ocet k čištění v zařízeních společného stravování

Jednoduše ocet jako potravina do jídel, není určen k čištění, nemá bezpečnostní list, nemá stanovené ani doporučené dávkování, ani dobu působení. Můžete jej tedy použít jako pomůcku pro úklid v kuchyni, v prostorách vaši restaurace, v domácnosti, ale na důkladné a správné čištění a dezinfekci je potřeba použít schválené čistící prostředky stanovené vašim sanitačním řádem, případně vyhledat čistící přípravky s přídavkem octu.

A jedno malé doporučení: Jedenkrát za měsíc je nutné provést výměnu dezinfekčních prostředků na bázi kyselin za dezinfekční přípravky na bázi zásad z důvodu vzniku rezistence mikroorganismů.

zdroj: eHACCP.cz, wikipedie, internet

1 Comment on Dezinfekce octem, kdy a proč jej (ne)použít

  1. Kdybych chtěl dezinfokovat třeba králíkárnu roztokem s octem, příp. k tomu sůl, tak v jakém poměru. A je to vhodné? Jak často bych to mohl dělat.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*