25. 7. 2024
REKLAMA

SZPI zjistila nevyhovující čaj – Ice Tea s příchutí Citron

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti závadnou šarži nealkoholického nápoje Ice tea s příchutí Citron, nesycený nealkoholický nápoj s příchutí čaje a citronu, objem lahve: 0,5 l, šarže: L274, datum minimální trvanlivosti do 30. 3. 2017, výrobce: NELI, a.s., Na Hraničkách 589/34, 682 01 Vyškov.

Při hodnocení nápoj nevyhověl v jakostním požadavku na vzhled a vůni – zjištěna přítomnost tzv. klku a nepřirozeného, chemického pachu. Následný laboratorní rozbor prokázal v odebraném vzorku i výskyt látky 1,3–pentadien, která je produktem kažení.

Na základě uvedených skutečností byla potravina vyhodnocena jako nevhodná k lidské spotřebě a SZPI důrazně nedoporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži nápoje doma, aby jej nekonzumovali. Inspekce potravinu odebrala v síti společnosti Ahold Czech Republic, a.s.

SZPI zahájí s výrobcem i prodejcem správní řízení o uložení pokuty.

1,3–pentadien

Penta-1,3-dien, též piperylen je těkavý a hořlavý bezbarvý kapalný uhlovodík ze skupiny alkadienů. Získává se jako vedlejší produkt při výrobě ethylenu z ropy.

Piperylen se používá jako monomer ve výrobě plastů a lepidel.

Systematický název penta-1,3-dien
Triviální název piperylen
Anglický název 1,3-pentadiene; penta-1,3-diene
Sumární vzorec C5H58
Vzhled bezbarvá kapalina

zdroj: SZPI , Wikipedie

Foto: NELI

Buďte první, kdo přidá komentář...

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*