2. 10. 2023

Vejce z Polska v Česku

Záplava vajec z Polska

vejce
Vejce z Polska

Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje.

Neoznačené, nebo špatně označené vejce je problematika, s kterou se potýkáme, nevyjímaje také jejich kvalitu. Zahraniční chovatelé prodávají českým řetězcům vejce i výrazně levněji.

„Především v obchodních řetězcích Kaufland a Ahold jsme narazili na problematiku, která se týkala špatně značených vajec nebo vajec, která vůbec nebyla nahlášena v dovozu do České republiky. Tato vejce jsme v řádu sto tisíců kusů vraceli zpátky do Polska,“ uvádí Jurečka.

Stále více a více vajec pocházejících od obchodníků z Polska (až 72%) se nachází na pultech prodejen v Česku. Cena 80 haléřů za kus je to co je rozhodující pro obchodníka, to znamená že vyšší cena není zajímavá.

Cena vajec vs. náklady

Náklady na produkci jednoho vejce v ČR se podle ministerstva zemědělství pohybují mezi 1,5 až 1,7 Kč za kus. Prodávají za 1,2 koruny, a výrobci jsou tak ve ztrátě.

Původ vajec

Označení CZ symbolizuje vejce od českých chovatelů. Výjimkou nejsou i vejce ze španělského, či lotyšského chovu. Vejce s bílou skořápkou jsou právě z dovozu, protože v ČR je jenom jediný chovatel nabízející bíle vejce.

„Je důležité, aby si zákazník prohlédl kód na vejci. Na obalu sice může být jako země původu uvedená Česká republika, ale až podle značky na skořápce zjistíme místo jeho produkce,“ vysvětlila předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Význam značení vajec:

První číslo vyjadřuje způsob chovu slepic:

0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách na podestýlce
3 – vejce nosnic v klecích

Kód např. CZ značí, ze kterého státu vejce pochází.

Poslední čtyřčíslí znamená registrační číslo hospodářství, ze kterého vejce jsou.

 

zdroj: internet

1 Comment on Vejce z Polska v Česku

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*